خواص امگا۳ و منابع امگا۳

امگا ۳ چیست ؟

امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختمان برخی چربی‌ها وجود دارد و ویژگی‌های خاصی دارد. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری هستند که اولاً برای ادامه حیات بدن کاملاً ضروری است در ثانی چون توسط خود بدن انسان تولید نمی شود حتماً باید از طریق غذا یا مکمل‌ها تأمین شود.

در واقع بدن انسان برای تامین مواد مورد نیاز خود به مواد تغذیه‌ای ازجمله اسیدهای چرب و پروتئین نیاز دارد.
اسیدهای چرب از اجزای تشکیل‌دهنده چربی هاست که بدن قادر به تولیدبرخی از انواع آن نیست و ضروری است که از طریق مواد غذایی تأمین شود.

خواص امگا۳

چربی‌ها در ساختمان سلولی بدن مخصوصا سلول‌های مغزی شرکت دارند. اسیدهای چرب امگا۳ از این رو نقش مهمی را ایفا می‌کنند؛ تحقیقات نشان می دهند امگا ۳ تأثیر بسزایی در روند درمان میگرن، استرس، تنش‌های عصبی و افسردگی دارد. به طوری که اگر روزانه ۲ گرم امگا ۳ خالص به بیماران مبتلا به میگرن داده شود، در برخی موارد میگرن آنها کنترل می‌شود.

تاثیر امگا ۳ بر سایر بیماری ها

تحقیقات اخیر نشان می دهند که امگا ۳ نه تنها در پیشگیری از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی بلکه در کاهش عوارض شیمی درمانی نیز موثر است. مصرف امگا ۳ در بیماران مبتلا به سرطان پستان به خصوص بیمارانی که تحت درمان شیمی درمانی قرار می‌گیرند و دچار اختلال‌های عصبی هستند و دست و پای آن ها دچار گزگز و درد شدید می‌شود، مفید است.

منابع غذایی امگا۳

بهترین مواد غذایی دارای امگا ۳ انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان و گردو است. در واقع منبع امگا ۳ در ماهی هایی مانند ماهی آزاد، ماهی قزل‌آلا، تن، اسقومری و شاه ماهی تعریف می‌شود، در بیماران سرطانی مصرف این اسید چرب تحمل شیمی درمانی را بالا می‌برد. همچنین امگا ۳ می‌تواند عوارض عصبی ناشی از دیابت را کاهش دهد. تحقیقات در زمینه تأثیر امگا ۳ بر MS نیز در حال انجام است و تاکنون نتایج مثبتی نیز به دست آمده. طبق بررسی‌ها، مکمل این اسید چرب، پیشرفت MS را کند می کند.

چه مواد غذایی امگا ۳ دارد ؟

بهترین منابع اسید چرب امگا ۳ انواع ماهی و آبزیان، تخم کدو و تخم کتان و گردو است. در واقع منبع امگا۳ در ماهی هایی مانند ماهی آزاد، ماهی قزل‌آلا، تن، اسقومری و شاهماهی تعریف می‌شود.

در گیاهان نیز روغن‌های سویا، آفتابگردان، دانه کتان و گردو، فندق و کنجد حاوی امگا۳ است. علاوه بر این، مواد غذایی غنی‌شده با امگا ۳ مانند برخی از نان‌ها، آب‌میوه‌ها، روغن‌ها و تخم مرغ مورد توصیه متخصصان تغذیه است.

آیا زیتون امگا ۳ دارد ؟

زیتون و روغن آن برخلاف باور عموم مردم امگا۳ قابل ملاحظه ای ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید شما

   

پشتیبانی مسائل فنی سایت :

09124174854 09124174854DarafoodsOnline@

با کلیک کردن روی هر کدام از آیکون ها به برنامه مورد نظر هدایت میشوید .

     

کد پستی مناطق تهران به تفکیک محله